Pracodawca może wybierać z sankcji przewidzianych przepisami
Katalog kar porządkowych jest zamknięty. O tym, którą nałożyć na pracownika, decyduje co do zasady przełożony. Nie ma przy tym obowiązku stosowania ich gradacji.
Odpowiedzialność porządkową pracowników określa rozdział VI kodeksu pracy. Wskazuje on, że pracownik ponosi odpowiedzialność majątkową (kara pieniężna) lub niemajątkową (kara upomnienia lub kara nagany) w przypadku naruszenia ciążących na nim obowiązków pracowniczych. Odpowiedzialność ta ma, co do zasady, spełniać dwie podstawowe funkcje – represyjną oraz prewencyjną, i ma charakter fakultatywny. Ukaranie pracownika może mu jednak w znacznym stopniu pokrzyżować ambitne plany związane z rozwojem zawodowym i awansem.
Podstawowym obowiązkiem pracownika wynikającym m.in. z art. 100 k.p. jest staranne i sumienne wykonywanie pracy, stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Pracownik jest obowiązany w szczególności:
∑ przestrzegać czasu pracy,
∑ przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w firmie porządku,
∑ przestrzegać przepisów oraz zasad BHP i PPOŻ,
∑ przestrzegać zasad współżycia społecznego,
∑ dbać o dobro zakładu pracy,
∑ chronić jego mienie oraz zachowywać w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
Jeżeli pracownik naruszy w/w obowiązki pracownicze, pracodawca ma prawo użyć przewidzianych prawem środków dyscyplinujących.
Zamknięty katalog
Poszczególne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta