Podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej
Spółka kalkulując tzw. hipotetyczny podatek, jaki zapłaciłaby zagraniczna jednostka, gdyby była polskim podatnikiem, nie ma możliwości pomniejszenia dochodu zagranicznej spółki o straty poniesione w latach poprzednich.
Tak uznał dyrektor Krajowej informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 10 listopada 2023 r. (0111-KDIB1-2.4010. 452.2023.2.AK).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej wystąpiła spółka akcyjna posiadająca siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, wchodząca w skład międzynarodowej grupy kapitałowej. Pozostałe spółki z tej grupy posiadają siedziby m.in. w Słowacji i Izraelu. Ze względu na spełnienie określonych wymogów odnośnie udziałów w kapitale lub w prawach głosu w spółkach zagranicznych, część zależnych od spółki zagranicznych jednostek spełnia lub może w przyszłości spełniać definicję zagranicznej jednostki kontrolowanej w rozumieniu art. 24a ust. 3 ustawy o CIT. Ponadto spółka wskazała, że część zagranicznych spółek wykazywała straty podatkowe w rozumieniu ustawy o CIT i takie straty mogą być również wykazywane w przyszłości.
Jednym z kryteriów uznania zagranicznej jednostki za zagraniczną jednostkę kontrolowaną jest wykazanie, że podatek faktycznie zapłacony przez tę jednostkę w danym roku podatkowym jest niższy o co najmniej 25 proc. od podatku jaki zagraniczna spółka zapłaciłaby w Polsce, gdyby była polskim rezydentem podatkowym (tzw. hipotetyczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta