Wpływ zmiany KSB 315 na proces badania sprawozdania finansowego
Biegły rewident przeprowadzając badanie sprawozdania finansowego jest zobowiązany do przestrzegania między innymi wymogów zawartych w krajowych standardach badania, opartych na regulacjach międzynarodowych, z pewnymi krajowym dostosowaniami.
KSB podobnie jak inne przepisy podlegają zmianom. Nie są one wprawdzie tak częste, jak te do których przyzwyczaił nas polski ustawodawca, ale mogą mieć znaczny wpływ na organizację procesu badania sprawozdania finansowego, jak również na dane jakie dla biegłego rewidenta musi przygotować klient. Dla badań sprawozdań finansowych za 2023 rok takie zmiany będą wynikały z wprowadzenia zmienionego standardu o numerze 315 „Identyfikacja i oszacowanie ryzyk istotnego zniekształcenia”. Sam standard nie jest nowy, jednak jego zmieniona wersja zawiera wiele nowych regulacji oraz uszczegółowień dla już wcześniej obowiązujących wymagań.
Zakres standardu
KSB 315 określa wymogi dla biegłych rewidentów, dotyczące:
∑ procedur wykorzystywanych przy szacowaniu ryzyka i związanych z nimi czynności;
∑ uzyskania zrozumienia badanej jednostki, jej otoczenia, stosowanych zasad rachunkowości, sprawozdawczości oraz zrozumienia systemu kontroli wewnętrznej badanej jednostki;
∑ identyfikacji i oszacowania ryzyk istotnego zniekształcenia;
∑ dokumentowania powyższych czynności.
Główne zmiany
Do głównych zmian wprowadzonych przez nowy KSB 315 należy:
∑ Wzmocnienie wymogów dotyczących stosowania i dokumentowania przez biegłych zawodowego sceptycyzmu.
∑ Wprowadzenie wymogu odrębnego szacowania ryzyka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta