Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lokata terminowa – zasady księgowania

08 stycznia 2024 | Podatki i rachunkowość | Weronika Król

Lokata terminowa jest umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której bank umożliwia zdeponowanie posiadanych środków pieniężnych w zamian za określony procent. Bank zobowiązuje się na koniec okresu umowy wypłacić kapitał wraz z należnymi odsetkami. Zdarzenia takie trzeba odpowiednio rozliczyć w księgach.

Lokaty terminowe występują w wielu różnych wariantach. Najważniejszymi czynnikami, które należy brać pod uwagę przy ich wyborze są z pewnością: czas trwania, oprocentowanie, sposób naliczania odsetek i kapitalizacja. Warto ponadto określić także cel inwestycji. Ze względu na termin trwania lokaty można podzielić na krótkoterminowe (czas trwania nie przekracza 12 miesięcy) oraz długoterminowe (czas trwania depozytu przekracza 12 miesięcy, a umowa zawierana z bankiem może trwać do kilku lat). Samo założenie lokaty terminowej jest bardzo proste. Obecnie można to zrobić bez wychodzenia z domu w kilka minut – umożliwia to bankowość internetowa.

Tabela. Wady i zalety lokaty terminowej

null

Ewidencja lokaty w księgach rachunkowych

W świetle ustawy o rachunkowości lokaty zalicza się do inwestycji. W zależności od okresu na jaki zostały zawarte lokaty terminowe wykazuje się je w aktywach odpowiednio:

a)

7

A.IV.3. lit. a) – c) – „Inne długoterminowe aktywa finansowe”, gdy lokatę założono na okres dłuższy niż 12 miesięcy,

b)

7

B.III.1. lit. a) – b) – „Inne krótkoterminowe aktywa finansowe”, gdy lokatę założono na okres od 3 miesięcy do 12 miesięcy,

c)

7

B.III.1. lit. c) – „Inne środki pieniężne”, gdy lokatę założono na okres do trzech miesięcy.

Ewidencję księgową lokat...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12766

Wydanie: 12766

Spis treści
Zamów abonament