Technologia dzisiaj to AI
Z AI mamy do czynienia w wielu branżach, łącznie z produkcją, transportem, medycyną i rozrywką.
W dobie szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji (AI) społeczeństwo stoi przed wyzwaniem: zrozumieć i zaadaptować się do nowych możliwości – oraz ograniczeń i potencjalnych zagrożeń – tej technologii. Efektem jest próba jej uregulowania przez Unię Europejską. Jak będzie wyglądać nasza przyszłość?
Sztuczna inteligencja mocno miesza w technologicznym kotle. Siłą rzeczy coś, czego kierunku rozwoju nie da się do końca przewidzieć, wzbudza różne emocje – od entuzjazmu po obawy dotyczące zmieniającej się roli w relacjach społecznych, ekonomii czy życiu prywatnym. Długoletnie badania i innowacje, a nawet obecność w popkulturze, uczyniły ją nieodzownym składnikiem naszej codzienności. Z AI mamy do czynienia w wielu branżach, łącznie z produkcją, transportem, medycyną i rozrywką. Ponad rok po debiucie ChatGPT nadszedł moment na obiektywną ocenę wpływu tej technologii, z dala od początkowego hurraoptymizmu lub przesadnych obaw.
Regulacje AI
Waga, jaką przywiązujemy do regulacji sztucznej inteligencji, jest bezpośrednią odpowiedzią na jej dynamiczny rozwój i coraz głębszą ingerencję w różne aspekty życia i gospodarki. Z każdym dniem, gdy technologie AI stają się bardziej zaawansowane, narastają wyzwania związane z bezpieczeństwem, prywatnością, etyką, a także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta