Co zrobić z Putinem
Kto po głosowaniu w Rosji pogratuluje zwycięstwa władcy z Kremla, a kto nigdy tego nie zrobi i dlaczego?
Powoli pojawia się pękniecie wśród krajów świata na te, które w pośpiechu gratulują Władimirowi Putinowi zwycięstwa, i te, które oświadczają, że wybory w Rosji nie były wolne i demokratyczne
„Drogiego towarzysza, brata i ponownie wybranego prezydenta” pozdrowił prezydent Nikaragui Daniel Ortega, nie czekając na oficjalne wyniki. Podobnie postąpili inni przywódcy, których nikt nigdy nie podejrzewał o skłonności demokratyczne: z Wenezueli, Kuby, Korei Północnej czy państw Azji Środkowej.
Prezydent Chin poczekał, ale pogratulował Władimirowi Putinowi.
Jednak formuje się grupa państw bardzo sceptycznie nastawionych do zasięgu terytorialnego, przebiegu i wyników rosyjskich wyborów.
„Głosowanie odbywało się w warunkach skrajnych represji wobec społeczeństwa, uniemożliwiających dokonanie swobodnego, demokratycznego wyboru. Wbrew prawu międzynarodowemu »wybory« zorganizowano również na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy: Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopolu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta