Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd przyjrzy się firmowemu dochodzeniu

16 maja 2024 | Kadry i Płace | Monika Aniszewska Bartłomiej Ostrowski

Odpowiednio przeprowadzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające dotyczące zgłoszenia dyskryminacji czy mobbingu pomoże obronić się przed zarzutami pracowników.

Pracodawca powinien przeciwdziałać dyskryminacji i mobbingowi. Przepisy nie określają jednak, jak reagować na zgłoszenia pracowników. Wewnętrzne dochodzenia to coraz częstsza praktyka w firmach. Ich prawidłowość jest czasami przedmiotem oceny sądów.

Kluczowe przeciwdziałanie

Osoba, która doświadczyła dyskryminacji lub mobbingu w miejscu pracy, może domagać się od firmy odszkodowania. Aby uwolnić się od odpowiedzialności pracodawca powinien wykazać, że podjął działania mające na celu zapobieganie takim zjawiskom.

Firmy mają swobodę w wyborze właściwych środków. Mogą podejmować strategie, które różnią się w zależności od np. rodzaju środowiska pracy oraz charakteru i ilości interakcji między pracownikami. Szkolenia pracowników lub stosowanie wewnętrznych procedur, które umożliwią wykrycie i zakończenie niepożądanych zachowań, to tylko jeden z przykładów. Taką procedurę pracodawca musi jednak stworzyć sam.

Te wszystkie działania powinny jednak dążyć do faktycznego przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom w pracy. To...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12874

Wydanie: 12874

Spis treści

Reklama

Zamów abonament