Oporny świadek nie zablokuje procesu firmy z kolegą
Wezwany jako świadek w sprawie nie może odmówić stawienia się w sądzie czy składania zeznań powołując się na przyjacielskie stosunki z osobą, z którą firma się sądzi. W przeciwnym razie grozi mu grzywna. a nawet areszt.
∑ Pracownik wytoczył pracodawcy sprawę o odszkodowanie za mobbing. Szef jako główny dowód, że żadnego mobbingu nie było, chce powołać zeznania innego byłego już pracownika. Ten twierdzi jednak stanowczo, że nie wyraża na to zgody i po prostu nie przyjdzie do sądu. Zapowiedział też, że jeśli zostanie wezwany, to odmówi składania zeznań, powołując się na przyjacielskie stosunki z powodem. Czy w takiej sytuacji pracodawca nie ma już szans na skorzystanie z głównego dowodu, który mógłby świadczyć o bezpodstawności zeznań powoda? – pyta czytelniczka.
Nie. Świadek w przedstawionych okolicznościach nie ma prawa oświadczyć, że nie stawi się w sądzie na wezwanie. Brak jest też podstaw do odmowy składania zeznań. Obecnie procedura przewiduje ponadto dwie opcje składania zeznań bez konieczności osobistego stawiennictwa świadka w sądzie, co w pewnym stopniu ułatwia postępowanie dowodowe. Pracodawca ma zatem nieograniczone niczym prawo wnioskować o przesłuchanie tej osoby, a ona będzie musiała się stawić, jeśli sąd ją wezwie, i złożyć zeznania.
Bez uprzedzenia
Powszechna wśród nieprofesjonalnych uczestników postępowań sądowych jest opinia, że świadek musi wyrazić zgodę na złożenie zeznań przed sądem. Wiele osób mających zamiar zawnioskować o dowód z przesłuchania świadka uważa także za konieczne uprzedzenie świadka o tym, iż ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta