Kluczowa jest profilaktyka
Choroby cywilizacyjne i kierunki polityki państwa na rzecz walki z nimi znalazły się w centrum uwagi debaty „Zdrowie publiczne”, która odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
Wyzwania stojące przed zdrowiem publicznym są coraz poważniejsze, zarówno jeśli chodzi o stronę etyczną, społeczną, jak i finansową. Prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych, Państwowy Instytut Medyczny MSWiA, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego (PTZP), wskazał, że główne przewlekłe nieinfekcyjne choroby – serca, metaboliczne (na przykład cukrzyca), układu oddechowego (np. przewlekła choroba płuc i astma), nowotwory, problemy ze zdrowiem psychicznym – rozwijają się także w efekcie predyspozycji genetycznych, ale „głównie są czynniki behawioralne – to są choroby stylu życia”. Czynnikami ryzyka są papierosy, nadmierne spożycie alkoholu, brak aktywności fizycznej i niezdrowa dieta (jedzenie „śmieciowe”, nadmiar cukru i soli).
Szkodliwe używki
– Ok. 50 proc. młodych ludzi w wieku 13–15 lat ma za sobą pierwszego taniego papierosa. Choć nowym problemem stają się e-papierosy, to te zwykłe dalej są głównym czynnikiem ryzyka oraz inicjacji palenia u młodzieży. Jeżeli chodzi o alkohole, to pierwsze piwo ma za sobą ponad 50 proc. 15-latków, z tego 30 proc. przyznało się, że przynajmniej raz w życiu byli pijani....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta