Dziedziczenie: Gospodarstwo rolne nie dla wszystkich (część III)
Gospodarstwo rolne nie dla wszystkich (część III)
Podział i spłaty
W zakresie dziedziczenia gospodarstw rolnych obowiązują szczególne reguły, jeśli spadkodawca nie zostawił testamentu. Nie ma żadnych ograniczeń, gdy właściciel dysponuje nim w testamencie. Może zapisać gospodarstwo komu chce.
Gdy nie ma testamentu, dziedziczyć gospodarstwo może ten czy ci ze zwykłego kręgu spadkobierców, kto spełnia określone warunki. Chodzi przede wszystkim o kwalifikacje rolnicze. Pisaliśmy o tym szczegółowo w naszym dodatku, w dwu poprzednich odcinkach tego artykułu (tydzień i dwa tygodnie temu). Dziś o dziale gospodarstwa, jeżeli spadkobierców uprawnionych do jego dziedziczenia jest dwu albo więcej.
W takiej sytuacji spadkobiercy mogą przede wszystkim sami uzgodnić sposób podziału. Nie obowiązują ich wówczas żadne ograniczenia, w tym zwłaszcza normy obszarowe. Do przeprowadzenia działu konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego (z udziałem notariusza). Spadkobiercy mogą oczywiście uzgodnić, że gospodarstwo przypadnie jednemu czy niektórym z nich, a reszta otrzyma spłaty. Mogą podzielić się poszczególnymi gruntami, maszynami itd. wchodzącymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta