Im bliżej Warszawy, tym większe zaniedbania
Co piąta miejscowość rekreacyjno-turystyczna spełniała wymagania ekologiczne
Im bliżej Warszawy, tym większe zaniedbania
/teksty/wydanie_981102/nauka_a_1-1.F.gif">
KRYSTYNA FOROWICZ
Tylko 20 proc. miejscowości turystycznych było wystarczająco przygotowanych pod względem ekologicznym do ruchu turystycznego. Raport na ten temat przedstawiła na piątkowej konferencji prasowej Teresa Warchałowska, główny inspektor ochrony środowiska. W 1/3 spośród 46 skontrolowanych kurortów stwierdzono uchybienia w gospodarce wodno-ściekowej i zatruwanie powietrza przez lokalne kotłownie opalane węglem.
Inspekcja Ochrony Środowiska badaniami objęła, podczas letnich wakacji w 1997 r., miejscowości na terenie całego kraju o istotnym znaczeniu turystycznym.
Wszystkie były położone w dolinie rzek, nad jeziorami, zbiornikami zaporowymi, a także nad morzem. Ponad połowa znajdowała się na obszarach chronionego krajobrazu.
W miejscowościach tych przeprowadzone zostały również kontrole 29 komunalnych oczyszczalni ścieków oraz składowisk odpadów.
W 181 obiektach turystycznych w tych miejscowościach, inspektorzy nie mieli zastrzeżeń do 23 proc. z nich. Uchybienia stwierdzili w 41 proc. badanych ośrodków. W ponad jednej trzeciej ośrodków inspektorzy ocenili stan ekologicznego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta