Kalendarium powodzi; Woda i polityka
- Kalendarium powodzi
- Woda i polityka KALENDARIUM POWODZI
4 lipca - rozpoczyna się ulewa. Trwa kilkadziesiąt godzin.
5 lipca - powódź w Czechach.
6 lipca - alarm powodziowy w Opolskiem i na Śląsku Cieszyńskim.
W wielu wsiach trwa ewakuacja ludzi i zwierząt. Żywioł szaleje na terenach położonych przy granicy z Czechami.
7 lipca - zbiera się rządowy zespół antykryzysowy. Woda na ulicach Rybnika, z brzegów występuje płynąca przez Katowice Rawa. Pogotowie przeciwpowodziowe w Katowickiem, Opolskiem, Wałbrzyskiem, Jeleniogórskiem i Kieleckiem. Zalane są Bardo Śląski, Racibórz, Głuchołazy, Prudnik, Branice, Jelenia Góra. Woda płynie ulicami Kłodzka, ale główna fala przychodzi dopiero nocą i niszczy miasto. Pod koniec dnia są już 4 ofiary śmiertelne żywiołu.
8 lipca - alarm przeciwpowodziowy w 10 województwach. Wisła zalewa dwie dzielnice Krakowa. Pod wodą jest 250 miast i wsi. Zalewany jest m.in. Kędzierzyn-Koźle i Oświęcim. Jest już 11 ofiar.
9 lipca - tragedia zalanej przez powódź Nysy. Zbiorniki retencyjne umieszczone powyżej miasta nie mogą powstrzymać wody. 14 ofiar śmiertelnych.
10 lipca - zalewane jest Opole, trwa pośpieszna ewakuacja zwierząt z tutejszego ogrodu zoologicznego, część z nich wywieziono do Wrocławia, który niebawem także padnie ofiarą wody. Z ulic Kłodzka woda powoli
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta