Kąt dla żaka
Od drewnianych baraków po luksus przy Radomskiej
Kąt dla żaka
Studenci spoza Warszawy mogą ubiegać się o miejsce w akademiku. Jednak nie wszyscy je dostaną. W większości warszawskich uczelni liczba chętnych jest kilkakrotnie większa niż liczba miejsc w domach studenckich.
Prawo do miejsca w akademiku przysługuje tylko studentom studiów dziennych, którym codzienny dojazd do uczelni uniemożliwiałby (lub w znacznym stopniu utrudniał) studiowanie. Brana jest pod uwagę również sytuacja materialna młodego człowieka. Studenci za miejsce w akademiku wnoszą co miesiąc opłatę, której wysokość ustala (dla poszczególnych domów) rektor w porozumieniu z uczelnianym organem samorządu studenckiego. Rozporządzenie RM z 1991 r. umożliwia przekazanie tych uprawnień - dotyczących m.in. ustalania opłat oraz podziału środków - dziekanom i wydziałowym organom samorządu studenckiego.
Rachunek ekonomistów
Z możliwości przekazania uprawnień organom samorządu studenckiego skorzystała Szkoła Główna Handlowa. Przed siedmioma laty została powołana fundacja, do której zadań statutowych należy zarządzanie akademikami. Dzięki temu to sami studenci ustalają wysokość opłat, pokrywają bieżące wydatki związane z prowadzeniem akademików, planują remonty. Do fundacji wpływają opłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta