Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedenaście dni wolności

02 stycznia 1998 | Magazyn | EK AB
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

PAPIEŻ W KRAJU

Jedenaście dni wolności

Piąta pielgrzymka Jana Pawła II w Polsce była bez wątpienia wydarzeniem roku. Przede wszystkim dlatego, że tylko on - Jan Paweł II - mógł odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie Polaków: jak żyć w wolności? Jak jej używać, by być w zgodzie z Bogiem, z innymi ludźmi i z samym sobą? jak układać życie społeczne, na jakich podstawach? jak budować wspólną Europę? Papież, jak zwykle, mówił "do wszystkich i każdego z osobna", a ludzie - i to było fenomenem tej pielgrzymki, na miarę tylko pierwszej z 1979 roku - lgnęli do niego nie tylko po powierzchowne wrażenia, ale po to, by słuchać.

Jan Paweł II pielgrzymował po Polsce od 31 maja do 10 czerwca. Była to jego najdłuższa wizyta w kraju. Już na początku wizyty, we Wrocławiu, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, powiedział, czym jest wolność. Prawdziwa wolność, nauczał, wymaga ładu moralnego, ładu w sferze wartości, ładu prawdy i dobra, "...gdy w sferze moralnej panuje chaos i zamęt - wolność umiera, człowiek z wolnego staje się niewolnikiem - niewolnikiem instynktów, namiętności czy pseudowartości". A w Krakowie, podczas mszy na Błoniach, w której uczestniczyła...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1271

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament