Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy serwer i komputer są urządzeniami przemysłowymi

02 grudnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Jarosław Sekita

Czy wynajmując za granicą urządzenie informatyczne trzeba pobrać podatek u źródła? Sądy administracyjne jednolicie twierdziły do tej pory, że nie. W dwóch niedawnych wyrokach wyraziły jednak inne zdanie, opowiadając się po stronie fiskusa.

Zagadnienie opodatkowania podatkiem u źródła wynajmu urządzeń informatycznych od podmiotów zagranicznych wydawało się rozstrzygnięte. Wprawdzie organy podatkowe wskazywały na obowiązek poboru podatku, ale sądy konsekwentnie przyjmowały, że takiego obowiązku nie ma. Wspomniane orzeczenia zburzyły to poczucie pewności (oraz wiary podatników, że orzecznictwo sądowe wspiera pewność prawa). Polscy przedsiębiorcy wynajmujący urządzenia informatyczne do własnego użytku (np. biurowego) oraz nabywający z zagranicy usługę hostingu (udostępnienia przestrzeni dyskowej na serwerach zagranicznego podmiotu) stoją więc obecnie przed dylematem, czy są z tego tytułu płatnikami podatku u źródła.

Co podlega WHT

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez zagranicznych podatników przychodów „za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego” wynosi 20 proc. przychodów. Podatek ten (podatek u źródła, WHT) jest pobierany przez płatnika (polski podmiot wypłacający należność zagranicznemu leasingodawcy, wynajmującemu itp.).

Analogiczne postanowienia zawiera art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT (ma on zastosowanie, jeżeli wynajmującym lub leasingodawcą jest osoba fizyczna mająca rezydencję podatkową za granicą)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13041

Wydanie: 13041

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament