Europa nie jest gotowa na Donalda Trumpa
Spór o umowę o wolnym handlu między UE i Mercosurem pokazuje, że kiedy nowy prezydent USA wywoła wojnę celną ze zjednoczoną Europą, każdy kraj „27” będzie grał z Ameryką na własną rękę.
Niemcom chodzi przede wszystkim o handel. Polska stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo. Francja myśli głównie o większej autonomii czy wręcz niezależności strategicznej Unii Europejskiej po dojściu do władzy Donalda Trumpa. Już tylko te trzy przykłady pokazują, jak różna jest reakcja państw Wspólnoty na zaporowe cła, jakie szykuje prezydent elekt.
Pełne kompetencje w zewnętrznej polityce handlowej ma Komisja Europejska. Tyle mówi teoria. W praktyce los jej propozycji w Radzie UE zależy od stanowiska państw członkowskich, w tym tych najważniejszych.
Tajna lista produktów
Dlatego ekipa Ursuli von der Leyen szykuje kilka scenariuszy na przejęcie władzy przez Donalda Trumpa za sześć tygodni. Urzędnicy KE opracowują tajną listę produktów, które miałyby zostać objęte karnymi cłami w chwili, gdy nowa administracja wprowadzi takie opłaty na import z Europy. W 2018 roku Bruksela wykorzystała ten instrument bardzo precyzyjnie. Uderzyła w producentów działających w okręgach wyborczych republikanów. Ofiarą jej polityki padły więc dżinsy Levi’s, motocykle Harley-Davidson czy zapalniczki Zippo. Tym razem ma być podobnie. Chodzi o to, aby Trump stanął wobec groźby utraty przez Partię...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta