Wypłaty na rzecz zakładu zagranicznego podmiotu – skutki w podatku u źródła
Przepisy przewidują możliwość zastosowania w określonych przypadkach zwolnienia z podatku u źródła przychodów nierezydentów. Preferencja ta została jednak ograniczona do wąskiej grupy przychodów literalnie wymienionych przez ustawodawcę.
Zgodnie z wyrażoną w art. 3 ust. 2 ustawy o CIT zasadą opodatkowania w kraju źródła, jeżeli podatnicy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, to podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na jej terytorium. Za dochody osiągane na terytorium Polski uważa się w szczególności dochody z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Polski, w tym poprzez położony na tym terytorium zagraniczny zakład.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT od dokonywanych wypłat należności licencyjnych lub odsetek wymienionych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT powstaje dla płatników obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (podatku u źródła, WHT).
Wypłata na rzecz zakładu
Wypłacając należności na rzecz zakładu przedsiębiorcy zagranicznego trzeba mieć jednak na uwadze art. 26 ust. 1d ustawy o CIT, zgodnie z którym płatnik, który wypłaca należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 na rzecz zagranicznego kontrahenta prowadzącego działalność poprzez zakład położony na terytorium Polski, nie pobiera zryczałtowanego podatku od dokonywanych wypłat. Zastosowanie zwolnienia jest możliwe, jeśli należności te są związane z działalnością zagranicznego podatnika prowadzoną poprzez ten zakład.
Ratio legis przepisu jest uniknięcie podwójnego opodatkowania tych samych kwot. Jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta