Jajko też może być zanieczyszczone
W tym roku było już kilka przypadków związanych z zanieczyszczeniem leków trimetazydyną, w tym ten dotyczący Igi Świątek – mówi „Rzeczpospolitej” dr Andrzej Pokrywka, konsultant naukowy Polskiej Agencji Antydopingowej.
Jedyne wytłumaczenie jest takie, że firma, która wyprodukowała ten lek, ma w swoim portfolio lek z trimetazydyną i na zasadzie zanieczyszczenia krzyżowego doszło do takiej sytuacji.
Czy leki, a także suplementy diety, które stosują sportowcy, często są zanieczyszczone?
Na przełomie XX i XXI wieku w suplementach dla sportowców znajdowały się substancje zabronione w sporcie, z reguły niezadeklarowane w składzie, a ich spożycie w wielu przypadkach dawało pozytywny wynik badań antydopingowych. Tym samym już ćwierć wieku środowisko sportowe zmaga się z problemem zanieczyszczonych lub zafałszowanych suplementów. Z lekami problem narasta od kilku lat. Zaczęło się od niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które były zanieczyszczone diuretykami, czyli środkami moczopędnymi. W tym roku wystąpiło już kilka przypadków na świecie związanych z zanieczyszczeniem leków trimetazydyną, w tym ten dotyczący Igi Świątek.
Jaki efekt dopingujący wywołuje u sportowców ten związek?
W lecznictwie jest wykorzystywany w chorobie niedokrwiennej serca. W największym skrócie – ma oszczędzać wykorzystanie tlenu w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta