Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duży problem z małymi gryzoniami

02 grudnia 2024 | Życie Regionów | Małgorzata Stuch
Wysypujące się z koszy na śmieci odpady czy rozrzucone byle gdzie resztki jedzenia to dla gryzoni idealna stołówka
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Wysypujące się z koszy na śmieci odpady czy rozrzucone byle gdzie resztki jedzenia to dla gryzoni idealna stołówka

Rośnie liczba zgłoszeń dotyczących występowania szczurów. Tak jest obecnie m.in. w Krakowie czy Warszawie. Wrocław spory problem z dużą liczbą gryzoni miał dwa lata temu, aktualnie sytuacja się poprawia.

Tradycyjnie więcej zgłoszeń mamy od jesieni, ale w tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Więcej niż w poprzednich latach – kwituje Edyta Ćwiklik z krakowskiej straży miejskiej.

Potwierdza to Marta Stachowiak z bydgoskiego magistratu. – Każdego roku w okresie jesienno-zimowym jest więcej sygnałów od mieszkańców o miejscach, gdzie zauważono gryzonie – podkreśla.

Nie karm szczurów

Informacje o większej liczbie szczurów w Krakowie i Warszawie zaczęły się pojawiać w tym roku. Mieszkańcy zgłaszali więcej interwencji straży miejskiej, w internecie udostępniali filmiki z miejsc, w których występują gryzonie. Większość zgłoszeń w stolicy dotyczyła szczurów zauważonych m.in. w rejonie pawilonów handlowych przy Nowolipiu i stacji metra.

Przedstawiciele warszawskiego ratusza przyznali, że jest problem, i wskazali czynniki, które ich zdaniem spowodowały zwiększenie populacji szczurów: przede wszystkim to „dokarmianie” gryzoni i pogoda, głównie łagodne zimy, które sprzyjają rozmnażaniu i przeżyciu gryzoni. Te same i jeszcze kilka innych czynników wytypował też Kraków, który z problemem gryzoni zmaga się od lat.

W stolicy Małopolski szczury najczęściej pojawiają w centralnych, starych częściach miasta: na Alejach Trzech Wieszczów (w lutym tego roku została tu przeprowadzona dodatkowa deratyzacja),...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13041

Wydanie: 13041

Spis treści

Komunikaty

Zamów abonament