Powiązania osobowe należy rozumieć szeroko
Przepisy o cenach transferowych mogą mieć zastosowanie nawet w przypadku braku sformalizowanych powiązań osobowych pomiędzy dwoma podmiotami.
Tak uznał dyrektor Krajowej Infor- macji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 czerwca 2024 r. (0114-KDIP2-2.4010.194. 2024.1.RK).
Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej złożyła polska spółka kapitałowa (Spółka, Wnioskodawca), która w toku prowadzenia działalności zawierała transakcje z podmiotami powiązanymi z grupy. Spółka występuje m.in. w roli pożyczkodawcy w ramach transakcji udzielania finansowania w formie pożyczek.
Spółka w 2024 roku udzieliła na rzecz osoby fizycznej C finansowania w formie pożyczki. W związku z tym spółka powzięła wątpliwość co do istnienia powiązań w zakresie cen transferowych pomiędzy osobą fizyczną C a spółką, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 11a ust. 2 ustawy o CIT i w konsekwencji co do stosowania przepisów o cenach transferowych w transakcjach realizowanych przez nią z osobą fizyczną C.
Powiązania pomiędzy podmiotami:
∑ Udziałowcami spółki i osobami wchodzącymi w skład jej zarządu są osoba fizyczna A i osoba fizyczna B.
∑ osoba fizyczna A i osoba fizyczna B posiadają również udziały w kapitale spółki X, a także wchodzą w skład rady nadzorczej spółki X – zatem spółka i spółka X są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.
∑ Dodatkowo w skład zarządu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta