Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zmiana podstawy zatrudnienia nie ma wpływu na status uczestnika PPK

13 marca 2025 | Dodatek | Anna Puszkarska

Uczestnicy Pracowniczych Planów Kapitałowych nie stracą swojego statusu, jeśli zmieni się rodzaj umowy łączącej ich z podmiotem zatrudniającym albo ustanie ich zatrudnienie.

Pomiot zatrudniający może „zapisać” daną osobę do PPK (czyli zawrzeć – w jej imieniu i na jej rzecz – umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową) tylko wtedy, gdy jest to „osoba zatrudniona” w rozumieniu ustawy o PPK. „Osobami zatrudnionymi” są m.in. pracownicy (z wyjątkiem m.in. młodocianych), zleceniobiorcy czy członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tej funkcji, jeśli podlegają z tych tytułów w Polsce obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. „Zapisanie” danej osoby do PPK powoduje, że staje się ona uczestnikiem PPK. Może się zdarzyć, że dana osoba – po „zapisaniu” jej do PPK – przestała być „osobą zatrudnioną” w rozumieniu ustawy o PPK. Pomimo to nadal jest uczestnikiem PPK. Oznacza to m.in., że jeśli podmiot zatrudniający wypłaca jej wynagrodzenie (w rozumieniu ustawy o PPK), to nadal oblicza i pobiera od tego wynagrodzenia wpłaty do PPK, a następnie przekazuje te wpłaty do instytucji finansowej. Poniżej odpowiadamy na pytania pracodawców dotyczące tych zagadnień.

∑ Zleceniobiorca, podlegający z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, został „zapisany” przez nas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 13124

Wydanie: 13124

Spis treści
Zamów abonament