Czy ZUS musi współpracować z zagranicznym odpowiednikiem?
Krajowa instytucja odpowiedzialna za ubezpieczenia społeczne ma obowiązek angażować się w procedurę dialogu i koncyliacji z innym urzędem, nawet jeśli wydaje się bezsporne, że zagraniczne zaświadczenia A1 jest fałszywe.
Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie chce narażać się na zarzut naruszenia prawa unijnego, powinien wymieniać się informacjami z urzędami z innych państw członkowskich. Taka konkluzja płynie z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 23 stycznia 2025 r. w sprawie C 421/23. Sprawa została zainicjowana w Belgii w związku ze skazaniem portugalskiego przedsiębiorcy za oszustwa związane z odprowadzaniem składek na ubezpieczenia społeczne i posługiwanie się fałszywymi dokumentami. Miał się on dopuścić złamania prawa w związku ze swoją działalnością. Portugalskich pracowników delegowano do pracy budowlanej w Belgii na podstawie świadectw A1. Dokumenty te potwierdzały, że pracownicy podlegali portugalskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. W Portugalii też odprowadzono składki na ubezpieczenia społeczne.
Tania siła robocza
Problem w tym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta