Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Koniec nierównego traktowania kobiet po utracie ciąży

13 marca 2025 | Dodatek | Marta Pypłacz Klaudia Ziętkowska

Do uzyskania urlopu macierzyńskiego i zasiłku pogrzebowego nie trzeba będzie ustalać płci dziecka.

Z raportu przygotowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli w 2021 roku wynika, że co roku niemal dwa tysiące kobiet rodzi martwe dziecko, a u około 40 tys. ciąża kończy się poronieniem. Przepisy pozwalają na nierówne traktowanie kobiet, które doświadczyły utraty ciąży. Nierówność dotyczy problemów z ustaleniem płci utraconego dziecka. Brak tych informacji pozbawia możliwości skorzystania z licznych świadczeń, dzieki którym kobiety mają czas i pieniądze potrzebne na uregulowanie stanu psychicznego. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powołało właśnie zespół, którego celem mają być zmiany legislacyjne w tym zakresie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku poronienia lub martwego urodzenia, kobiecie przysługuje prawo do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, który wystawia akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe. Matka ma też prawo do pochowania dziecka, pobrania zasiłku pogrzebowego, a także zawnioskowania u swojego pracodawcy o skrócony urlop macierzyński, trwający nie dłużej niż 56 dni. Aby uzyskać akt urodzenia, od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13124

Wydanie: 13124

Spis treści
Zamów abonament