Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy kadrze kierowniczej nie trzeba płacić za pracę po godzinach?

13 marca 2025 | Dodatek | KINGA POLEWKA-WŁOCH Agata Ankersztajn

Jeśli obowiązki kierownika nie ograniczają się do organizowania, kontrolowania i nadzorowania pracy podwładnych, lecz obejmują również bezpośrednie wykonywanie tych samych zadań, ma on prawo do wynagrodzenia za nadgodziny.

Kadra kierownicza pełni kluczową rolę w organizacji pracy i realizacji celów strategicznych firmy. Często to właśnie dyrektorowie i menedżerowie podejmują kluczowe decyzje, rzutujące m. in. na efektywność zespołu oraz osiągane wyniki. Jednak w kontekście czasu pracy sytuacja tych osób jest wyjątkowa – za większą decyzyjnością i odpowiedzialnością podąża wyższe wynagrodzenie, ale także większe oczekiwania, jeśli chodzi o dyspozycyjność i zaangażowanie. W związku z tym pojawia się pytanie – czy i w jakim zakresie osoby na stanowiskach kierowniczych mają prawo do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych? Wbrew pozorom odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, w tym zakresu obowiązków oraz stopnia samodzielności w organizacji czasu pracy.

Wolne albo wyższe wynagrodzenie

Praca w godzinach nadliczbowych, czyli praca ponad normatywny wymiar czasu pracy, powinna być odpowiednio rekompensowana przez pracodawcę. Formą rekompensaty może być dodatkowy czas wolny bądź wyższe wynagrodzenie za dodatkowe godziny pracy. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, dotyczące m.in. pracowników zarządzających zakładem pracy oraz kierowników wyodrębnionych komórek organizacyjnych.

Zgodnie z art. 15a4 § 1 kodeksu pracy, wspomniani pracownicy, wykonując pracę ponadwymiarową, nie zachowują prawa do wynagrodzenia oraz dodatku za godziny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13124

Wydanie: 13124

Spis treści
Zamów abonament