Z rządu do opozycji i z powrotem
JAPONIA
Klocki sceny politycznejwracają na dawne miejsca
Z rządu do opozycji i z powrotem
DOROTA HAłASA
z tokio
W Japonii nie udało się utworzyć wzorowanego na USA i Wielkiej Brytanii dwupartyjnego modelu politycznego -- rodzima tradycja okazała się silniejsza od wzorców zachodnich. Transformacja polityczna rozbiła opozycję i wzmocniła rolę rządzącej od 1955 roku (z krótką przerwą) Partii Liberalno-Demokratycznej (PLD) .
Największe po wojnie i trwające do dziś przeobrażenie japońskiej sceny politycznej rozpoczęło się w 1993 roku, kiedy PLD straciła w wyborach większość w Izbie Reprezentantów. Partia ta zdołała utrzymać niepodzielną władzę przez 38 lat, gdyż uważano ją za autorkę powojennego sukcesu gospodarczego. Recesja, która rozpoczęła się na początku lat 90. , ujawniła jednak liczne skandale łapówkarskie członków partii i wady systemu rządzenia. Władza PLD opiera się bowiem na przymierzu między politykami, biurokratami i biznesmenami -- politycy oferują biznesmenom przywileje w zamian za dotacje, a biurokraci sprawują władzę zamiast polityków. Niektórzy politolodzy dodają do owego trójkąta jeszcze jedno ramię, którym jest wszechobecna w systemie zarówno politycznym, jak i gospodarczym mafia, zwana po japońsku "yakuza". ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta