Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrajcy są bezdomni

09 stycznia 1998 | Kraj | PR

REPORTAŻ

Oczyszczeni z winy, nie mają dokąd wracać

Zdrajcy są bezdomni

Dokończenie 3

Zdrajca drugi

1.

23 grudnia 1981 r. Zdzisław Rurarz, ambasador polski w Japonii, opuścił budynek poselstwa, udał się do Ambasady Stanów Zjednoczonych i poprosił o azyl polityczny. Był drugim po Spasowskim wysokim urzędnikiem PRL, który zdecydował się zostać na Zachodzie.

Spasowski i Rurarz spotkali się w Stanach Zjednoczonych. Ten ostatni miał prosić byłego polskiego posła w Ameryce ojakieś kontakty, które ułatwiłyby mu start w nowym kraju. Spasowski nie mógł zaoferować pomocy. Tak urwały się ich prywatne kontakty.

2.

Życiorys Rurarza, podobnie jak biografia Spasowskiego, to ciąg stanowisk w dyplomacji i PRL-owskim aparacie. Po skończeniu SGPiS, w 1956 roku Zdzisław Rurarz rozpoczyna pracę w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Wkrótce wyjeżdża na stypendium ONZ do Genewy. Doktoryzuje się i zaczyna się ocierać odyplomację, gdy zostaje attaché handlowym w Ambasadzie PRL w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju w 1966 roku nadal pracuje w MHZ. Potem obraca się między Warszawą a Genewą, wyjeżdża tam w 1971 r. ,w następnym roku wraca i zostaje doradcą ekonomicznym I sekretarza PZPR Edwarda Gierka. Rezygnuje z tej funkcji i znów jedzie do Genewy, gdzie dostaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1277

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament