Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płacz, ubolewanie i plany obrony

09 stycznia 1998 | Kraj | NR NM

REFORMA

Małe województwa wolałyby zostać na mapie

Płacz, ubolewanie i plany obrony

W obronie dotychczasowych województw występują samorządowcy, wojewodowie i parlamentarzyści, nawet z ugrupowań koalicyjnych. W czwartek wicepremier, szef MSWiA Janusz Tomaszewski ostrzegł wojewodów, że grozi im dymisja, gdyby wypowiadali się za utrzymaniem swych województw w nowym podziale terytorialnym kraju.

- Jeżeli wojewodowie będą reprezentowali inne zdanie niż rząd, będą musieli przestać pełnić obowiązki - powiedział Tomaszewski.

Wojewoda czy likwidator

- Nie wiem, jak mam się czuć: jak wojewoda czy jak likwidator - przyznaje wojewoda włocławski Wojciech Gulin. - Myślenie o tym, że naszego województwa może nie być zniechęca do wielu rzeczy, podcina skrzydła. Czy opłacają się inwestycje, które potem będą służyć innemu województwu? - pyta.

Także inni wojewodowie z małych jednostek nie kryją, że woleliby utrzymać swoje województwa. Jak pisała PAP, Marian Miłek z Zielonej Góry zapewnił, że zainicjuje wiele działań, by województwo zostało na mapie. Wojewoda opolski Ryszard Zembaczyński w poniedziałek prowadził naradę nad "planem obrony" województwa opolskiego. "Dalsze istnienie województwa to w wymiarze krajowym i międzynarodowym polska racja...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1277

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament