Walka o wejście do sojuszu
Przed szczytem NATO
Walka o wejście do sojuszu
Z Brukseli nadejdzie sygnał
Sekretarz generalny NATO Manfred Wörner ostrzegł w piątek Rosję, że jej współpraca z Zachodem będzie zależała od respektowania przez nią w polityce wewnętrznej zasad demokracji, zaś w polityce zagranicznej niezależności sąsiadów. Nawiązując do wniosku Litwy o przyjęcie do NATO, zapewnił, że po szczycie w Brukseli "będzie on rozpatrywany z należytą powagą".
Sekretarz stanu USA Warren Christopher oświadczył w piątek, że "bardzo się cieszy", iż ministrowie obrony Polski, Węgier, Czech i Słowacji zaakceptowali "Partnerstwo dla pokoju". "W ten sposób -- mam nadzieję -- rozwiali pewne wątpliwości co do stanowisk tych czterech krajów" -- stwierdził Christopher podczas briefingu w Białym Domu. Prezydent Clinton wezwie w Brukseli kraje i instytucje zachodnie, aby poszerzyły dostęp na rynki rozwiniętego świata przemysłowego dla towarów ze wschodniej Europy -- zapewnił sekretarz stanu. Obecny na briefingu minister obrony USA Les Aspin dodał, że "Partnerstwo dla pokoju" zapewni "ramy współpracy wojskowej w dziedzinie bezpieczeństwa europejskiego" i wyraził nadzieję, że pierwsze wspólne manewry NATO i jego nowych partnerów odbędą się jeszcze w tym roku. Tymczasem były sekretarz stanu James...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta