Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co kościoły wpłacają do budżetu

08 stycznia 1994 | Prawo | IW

Co kościoły wpłacają do budżetu

Wszystkie kościoły i związki wyznaniowe zarejestrowane w Polsce, a właściwie ich jednostki organizacyjne posiadające osobowość prawną, są opodatkowane. Także duchowni. Obowiązki te regulują zasadniczo trzy ustawy: o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego z 1989 r. , o stosunku Państwa do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z 1991 r. oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 r. Od niedawna przepisy dotyczące tej materii znajdują się także w znowelizowanej w grudniu ub. r. ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Opodatkowanie dochodów kościołów jest zróżnicowane w zależności od źródeł, z jakich pochodzą. Otóż dochody kościelnych osób prawnych (parafii, gmin, zborów) z tytułu tzw. działalności niegospodarczej, czyli z dobrowolnych ofiar wiernych (na tacę) , nie są objęte podatkiem. Inaczej jest, gdy organizacja kościelna zajmuje się działalnością gospodarczą (np. wydawaniem książek, usługami pogrzebowymi) . Generalnie dochód osiągnięty z tego tytułu jest obłożony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 162

Spis treści
Zamów abonament