Bałkanizacja przed europeizacją
Zmiany politycznej mapy Polski, w rezultacie ostatnich wyborów, nie wzbudzają większego niepokoju brytyjskich ekspertów. Dużo poważniejsze konsekwencje dla kierunku rozwoju środkowowschodniej części naszego kontynentu mogą mieć, w ich ocenie, wydarzenia rozgrywające się obecnie w Rosji. Większość londyńskich komentatorów politycznych jest zdania, że logika przemian gospodarczych i politycznych popycha Polskę nieuchronnie w kierunku postępującej integracji z ponadnarodowymi instytucjami Europy Zachodniej. Podobnie bowiem jak Węgry czy Czechy, kraj nasz będzie zmuszony -- głównie przez czynniki ekonomiczne -- do kontynuacji zapoczątkowanych w 1989 roku reform.
Bałkanizacja przed europeizacją
Tutejsi eksperci dzielą kraje Europy Środkowowschodniej na dwie, wyraźnie zróżnicowane grupy. Do pierwszej zaliczają Czechy, Węgry i Polskę. Pozycja Słowacji, będącej częścią Grupy Wyszehradzkiej, jest ostatnio kwestionowana z powodu nikłych postępów reform gospodarczych oraz coraz wyraźniejszego prorosyjskiego kursu geopolitycznego rządu premiera Meciara. Z kolei na ocenie Słowenii, mimo jej geograficznej bliskości do Zachodu i dość stabilnej sytuacji polityczno-gospodarczej, ciąży jej jugosłowiański rodowód.
Swą pozytywną ocenę Czechy, Węgry i Polska zawdzięczają głównie szerokiemu zakresowi przemian ekonomicznych oraz prozachodniej orientacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta