Od kwarka po wszechświat
FIZYKA
Polacy wezmą udział w budowie największego na świecie akceleratora w DESY
Od kwarka po wszechświat
KRYSTYNA FOROWICZ
z hamburga
Z jakich najmniejszych cegiełek składa się otaczająca nas materia -- współczesna fizyka jest o krok od odpowiedzi na te pytania -- mówi prof. Björn Wiik, dyrektor generalny niemieckiego narodowego centrum badawczego cząstek elementarnych i promieniowania synchrotronowego -- DESY w Hamburgu.
Prof. Björn Wiik jest Norwegiem. Od 5 lat kieruje DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron) . --Wyniki w szkole średniej miałem tak kiepskie, że żadna szacowna instytucja by mnie nie przyjęła na studia -- opowiada. Byłem ekspertem w żeglarstwie. Tak naprawdę interesowałem się matematyką, ale studenci fizyki jądrowej więcej brali za korepetycje i z tego powodu zainteresowałem się fizyką jądrową.
Oczy całego świata zwrócone są dziś na niemiecki ośrodek fizyki DESY. Naukowcy dokonali tu bowiem niezwykłych obserwacji odbiegających od Modelu Standardowego. Model Standardowy, wymyślony przez fizyków w latach 60. przewiduje pewne zachowania cząsteczek zderzających się ze sobą i statystyczne przypadki odbiegające od normy. Na przykład możliwość twardego odbicia do tyłu w zderzeniu między nalatującym protonem ogromnych energii i nalatującym elektronem wielkich energii....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta