Tajemnice zapłodnienia
Tajemnice zapłodnienia
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Zabiegi sztucznego zapłodnienia mogą sprzyjać poczęciu dziecka-chimery. Brytyjscy uczeni twierdzą, że ryzyko takie zwiększa wprowadzenie do macicy więcej niż jednego zapłodnionego jaja. U jednej z matek, której do macicy wszczepiono dwa zarodki - żeński i męski, embriony w trakcie rozwoju się połączyły, doprowadzając do narodzin dziecka o cechach hermafrodyty (obojniaka).
Specjaliści uniwersytetu w Edynburgu uważają, że liczba przypadków chimeryzmu może być większa niż się wydaje, ponieważ po zespoleniu się dwóch jednopłciowych zarodków, nie są widoczne nieprawidłowości narządów płciowych. Przypadek chłopca poczętego in vitro ujawniono, gdy poddano go dokładniejszym badaniom, ponieważ jego lewe jądro nie zstąpiło do worka mosznowego. Po lewej stronie ciała chłopczyka niespodziewanie wykryto jajnik z jajowodem.
Pojedynek bliźniąt
Agencja Reutera pisze, że ryzyko narodzin chimer w ostatnich latach się zwiększyło, ponieważ więcej kobiet przyjmuje środki wspomagające płodność oraz poddaje się zabiegom tzw. wspomaganego rozrodu. Regułą jest, że dla zwiększenia szans doczekania się upragnionego potomstwa, lekarze w porozumieniu z pacjentką wszczepiają do jej organizmu kilka zapłodnionych w probówce embrionów: najczęściej trzy lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta