Ziarenko prawdy
Janusz Chmielewski (1916 --1998)
Ziarenko prawdy
Wtedy, kiedy Janusz Chmielewski sięgał do sinologii, kierunek ten był całkowitą egzotyką. Nawet znacznie później, długie lata po wojnie, sinologia, orientalizm były tyle ekskluzywnymi, ile abstrakcyjnymi kierunkami studiów. Specjalizacja profesora Chmielewskiego była jeszcze bardziej wyrafinowana i rzadka już nie tylko w Polsce, ale w świecie. Jako jeden z absolutnie pierwszych zajął się logiką chińską. Jego prace są podstawą tej dziedziny nauki, którą przed nim nie zajmował się nikt z sinologów zachodnich.
"To jedna z najtrudniejszych rzeczy, jakie można sobie wyobrazić" -- opowiada doktor Małgorzata Religa, uczennica, jedna z trojga wiernych uczniów profesora Chmielewskiego. Same teksty starochińskie są bardzo trudne do czytania, a więc i rozumienia. Chiński jest trudny pod względem językowym. Przedarcie się przez tę podwójną czy nawet potrójną trudność wymagało znajomości historii logiki w Europie (która rozwinęła się zupełnie inaczej niż w Chinach) , ale też bardzo ścisłego umysłu i terminologii. Zasługą profesora Chmielewskiego było to, że jako pierwszy dla zbadania tej dziedziny wyszedł z zaklętego kręgu języków indoeuropejskich.
Znany z podejmowania tematów bardzo trudnych i ciężkich, sięgnął też do tłumaczeń poezji chińskiej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta