Powiaty dobre, powiaty złe
Jak przekonują do swych racji zwolennicy i przeciwnicy reformy
Powiaty dobre, powiaty złe
Wszystkie argumenty już padły, pora podejmować decyzje - uważa część uczestników dyskusji o reformie administracji, o ewentualnym wprowadzeniu powiatów i dużych województw. Merytorycznej dyskusji ciągle właściwie nie było - utrzymują inni.
Faktem jest, że rzadko pojawiają się dziś nowe racje. Kolejne wystąpienia i polemiki wykorzystują z reguły jakąś kombinację argumentów już podnoszonych. Poniżej zestawiamy niektóre spośród najczęstszych wątków tej debaty.
Przeciw powiatom i dużym województwom
- Dużo szczebli zarządzania i wielostopniowy podział terytorialny to archaiczne rozwiązania ustrojowe. Dziś obserwuje się tendencje do spłaszczania struktur administracji. "Powiaty były kiedyś tworzone tak, by można było w ciągu jednego dnia załatwić sprawę, podróżując wozem konnym" - mówił w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" w 1995 roku Adam Struzik z PSL.
- Nie powinno się podejmować zasadniczych reform strukturalnych, skoro nie zostały jeszcze wyczerpane możliwości usprawnienia dzisiejszego układu. Deklarowane cele reformy można osiągnąć przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta