Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samotność dyrygenta

16 stycznia 1998 | Wspomnienia | JM

Mieczysław Mierzejewski (1905 -- 1998)

Samotność dyrygenta

Niepostrzeżenie, cicho i skromnie odszedł 11 stycznia tego roku jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Mieczysław Mierzejewski. W życiu muzycznym nie uczestniczył już od ćwierć wieku, nie dyrygował, nie uczył innych, przyjaciele-muzycy z lekka ironicznie mówili, i ż po prostu udawał, że umarł. Teraz, kiedy śmierć dosięgnęła go naprawdę, młodym pokoleniom trzeba przypomnieć, kim był Mieczysław Mierzejewski.

Urodził się w Poznaniu i w tym mieście jako dziecko rozpoczął edukację muzyczną. Studiował w konserwatoriach poznańskim i warszawskim, m. in. u Kazimierza Sikorskiego i Grzegorza Fitelberga. Potem doskonalił swe umiejętności w Berlinie, a następnie w Paryżu i Wiedniu. Pracę dyrygencką rozpoczął w 1928 r. w Operze Poznańskiej, ale jak sam opowiadał, minęło trochę czasu, zanim naprawdę stanął przed publicznością. Zaczął od dyrygowania za kulisami. Gdy stwierdzono, że robi to dobrze, pozwolono mu z rzadka poprowadzić przedstawienia popołudniowe. Kiedy i tu się sprawdził, dostawał jakieś prostsze przedstawienia wieczorne. Dopiero, jak udowodnił, iż umie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1284

Spis treści

Wyprawa na Nanga Parbat

Zamów abonament