Wiara w cuda
Wiara w cuda
Spór wokół prof. Luigi Di Bella z Modeny jako żywo przypomina awanturę, jaka od kilku lat ma miejsce w USA, a jej bohaterem jest lekarz polskiego pochodzenia dr Stefan Burzyński, wynalazca tzw. antyneoplastonu. W obu przypadkach chodzi o "cudowny" lek, o nie potwierdzonym badaniami naukowymi działaniu przeciwnowotworowym. Obaj uczeni są w konflikcie ze środowiskiem medycznym. Twierdzą, że są ofiarą zmowy przemysłu farmaceutycznego i nie chcą udostępnić dokumentacji wyników leczenia.
Kłopot polega na tym, że w jednym i drugim przypadku nie jest to spór czysto medyczny. O takim pisano by wyłącznie na łamach czasopism onkologicznych i to raczej mało znanych. Obydwu lekarzy najprawdopodobniej by zniszczono argumentacją naukową, od której laikowi aż dreszcz przebiega po plecach. We Włoszech, USA, jak i w innych krajach takie spory mają jednak przede wszystkim charakter psychospołeczny: ich tłem jest pragnienie chorych uchwycenia się czegokolwiek, by mieć choć cień nadziei na pokonanie raka.
Zmowa farmaceutycznego lobby
Takiej nadziei nikomu nie można odbierać, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta