W obronie europejskiego kina
Eurimages zmienił regulamin
W obronie europejskiego kina
Eurimages - fundusz wspierania europejskiej produkcji filmowej zmienił ostatnio zasady dofinansowywania filmów. O dotację mogą ubiegać się już nie tylko produkcje trójstronne, lecz również dwustronne, mające zapewnionego jednego zagranicznego dystrybutora. W skład nowych, poszerzonych władz Eurimages weszła przedstawicielka Polski - producentka Irena Strzałkowska.
Od wielu już lat filmowcy Starego Kontynentu walczą z naporem produkcji hollywoodzkiej. Bronią się ze sporą determinacją i coraz lepszymi efektami, między innymi wspierając własną produkcję z funduszy przeznaczonych na produkcję, z których największe znaczenie ma Eurimages.
Eurimages powstał w 1988 roku przy Radzie Europy. W statucie jego cele zostały określone dwojako. Po pierwsze organizacja ta broni wartości kina europejskiego odzwierciedlającego odrębność kulturową Europy. Po drugie zaś, wspiera tytuły, które nie tylko mają odnieść sukces kasowy, ale także przypominać, że film jest sztuką.
Początkowo do Eurimages należało dwanaście państw tworzących Radę Europy. Potem skład ten został poszerzony. I tak członkami Eurimages są dzisiaj 24 kraje: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Luksemburg, Norwegia, Polska, Portugalia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta