Nowe media - 980128
- Gablotki w Internecie
- Coraz więcej wiemy o książce Elektroniczne Muzeum Noblowskie
Gablotki w Internecie
Niedawno swoje nie istniejące podwoje otworzyła nie istniejąca placówka: Elektroniczne Muzeum Noblowskie. Początki tej inicjatywy, zrodzonej w Fundacji Noblowskiej, sięgają roku 1994. Wtedy to po raz pierwszy skorzystano z Internetu jako kanału informacyjnego przy ogłoszeniu nazwisk laureatów Nagrody Nobla.
Rok później wszystkie instytucje przyznające nagrody oraz Fundacja Noblowska połączyły swoje strony w The Nobel Website. Od początku też zadbano, aby stworzyć "lustrzane odbicie" informacji zgromadzonych na tym serwerze. Stałe "zwierciadło" (ang. permanent mirroring site) zainstalowano w sierpniu 1997 w San Diego Supercomputing Center.
W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy istnienia strony te odwiedzono kilka milionów razy. Tak wielkie zainteresowanie przyczyniło się do podjęcia w styczniu 1996 roku decyzji o rozbudowie The Nobel Website w Elektroniczne Muzeum Noblowskie. Od czerwca 1996 istnieje i energicznie pracuje grupa robocza EMN. W porównaniu z wiosną roku 1997, kiedy współpracowałem przy tworzeniu polskich stron w dziale literackich Nagród Nobla, obecne zasoby bardzo rozbudowano. Ale jest to dopiero początek. Planuje się bowiem, że całość prac zakończona zostanie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta