Miasto dwuwymiarowe
Jerozolima w kulturze europejskiej
Miasto dwuwymiarowe
Miasto po trzykroć święte, dla żydów, chrześcijan i muzułmanów, "miasto pokoju". Popularna wykładnia hebrajskiego Jeruszalaim jest bodaj niezbyt ścisła z punktu widzenia etymologii, a na pewno nietrafna w świetle historii. Przedmiot wiecznych wojen, co najmniej siedemnaście razy burzona i podnoszona z ruin, wciąż niedostępna dla kogoś z wyznawców, Jerozolima wdziejach zapisała się ijako miejsce geograficzne, i jako idea; miasto dwuwymiarowe.
Potoczne zaklęcie kończące się zwrotem ". .. to niech mi prawa ręka uschnie" ma swe źródło w psalmie 137. , odmawianym przez pobożnych Żydów, i odnosi się do Jeruzalem: "jeśli zapomnę o tobie, niech uschnie moja prawica, niech język przyschnie mi do podniebienia". To przykład nieświadomego czy zapomnianego "tropu" jerozolimskiego w obyczaju, języku, kulturze. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta