Zatrzymać ulotne ciepło
RAPORT: Zatrzymać ulotne ciepło
Większość budynków mieszkalnych w naszym kraju traci ogromną ilość ciepła. Zarówno w domach zbudowanych przed wielu laty, jak i w bardziej nowoczesnych, występują wady technologiczne powodujące nadmierne zużycie energii cieplnej. Obciąża ono dużymi kosztami nie tylko całą gospodarkę, ale przede wszystkim każdego użytkownika. Koszty ogrzewania budynku sięgają obecnie 70 proc. opłat czynszowych.
Jedynym rozwiązaniem jest bardziej racjonalna gospodarka ciepłem, co odkryły już dawno kraje Europy Zachodniej. W Niemczech np. stwierdzono, że przez ocieplenie ścian wewnętrznych oraz unowocześnienie źródeł ciepła i instalacji grzewczych można zmniejszyć zużycie paliw stosowanych do ogrzewania budynków o co najmniej 50 proc. Nowa niemiecka norma dopuszcza zapotrzebowanie ciepła na mkw. powierzchni w ciągu średniego okresu grzewczego w granicach 60-100 kWh. U nas, w domach budowanych zgodnie z normą obowiązującą od 1991 r., zapotrzebowanie to wynosi ok. 200 kWh/mkw.
Nowoczesna instalacja
Większość domów mieszkalnych wymaga kompleksowej termorenowacji. Polega ona przede wszystkim na zmniejszeniu strat ciepła przez ocieplenie budynku, zastosowanie szczelnych okien oraz unowocześnienie instalacji grzewczych.
Nowoczesne instalacje grzewcze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta