Ożywianie zamierzchłej przeszłości
Ożywianie zamierzchłej przeszłości
Niemieccy uczeni wyizolowali aktywny enzym z kości mumii egipskiej, liczącej ok. 4 tys. lat. Biolodzy w innych krajach wyizolowali fragmenty DNA owadów i roślin sprzed kilku lub nawet kilkudziesięciu milionów lat. Wątpliwe, by tak jak w filmie "Jurassic Park" kiedykolwiek udało się wskrzesić dinozaury. Ale czy nigdy nie będzie można ożywić jakiegoś praprzodka człowieka?
Niezwykłe w ostatnich latach osiągnięcia biologii molekularnej sprawiły, że niczego już nie można wykluczyć, nawet jeśli wciąż wydaje się to mało prawdopodobne. Specjaliści potrafią obecnie wydobyć fragment DNA z każdej w miarę dobrze zachowanej tkanki, nawet z kości. W ubiegłym roku prof. Svante Paabo z Uniwersytetu Monachijskiego po raz pierwszy wyizolował pozostałości materiału genetycznego neandertalczyka sprzed 100 tys. lat. Teraz oczekiwania są jeszcze większe. Brytyjski uczony Thomas Lindahl twierdzi, że odkrycie to ma wręcz przełomowy charakter.
Klonowanie zwłok
DNA pierwszej mumii egipskiej uczeni wydobyli już w 1995 r. Jej wiek oceniono na 2,5 tys. lat. Jeszcze większą sensacją jest wyizolowanie aktywnego enzymu przez prof. Ulricha Wesera z Uniwersytetu w Tybindze. Uczony natrafił na niego podczas prac badawczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta