Wykonanie orzeczonych sankcji
Kodyfikacje karne od 1 września 1998 r.
Wykonanie orzeczonych sankcji
JANUSZ ZAGORSKI
Kara nie spełni swojego celu, jeśli nie towarzyszy jej prawidłowe wykonanie.
Sposób i metody wykonywania kar i środków karnych regulują przede wszystkim normy prawa karnego wykonawczego, dziedziny prawa wyodrębnionej przez naukę i skodyfikowanej w Polsce z początkiem 1970 r. Spełnia ono służebną rolę wstosunku do prawa karnego materialnego. Niemniej wykazuje w tej relacji cechy niezależności i inspiracji, popartej spełnieniem określonych kryteriów ocennych. Inspiracja ta każe czasem zaprzeczyć ściśle rozumianym zasadom wagi rzeczy osądzonej. Stąd właśnie wzięła się instytucja warunkowego przedterminowego zwolnienia; przesłanki jej stosowania określono w kodeksie karnym, chociaż -- co znamienne -- to instytucja jak najbardziej penitencjarna.
Ze zmianą prawomocnego wyroku sądu mamy również do czynienia w razie: zwolnienia z połowy orzeczonej kary ograniczenia wolności, skrócenia opołowę okresu wykonania kary dodatkowej (w nowym kodeksie karnym -- środka karnego) , "odwieszenia" kary pozbawienia wolności, orzekania kary zastępczej. Jeszcze innym przykładem modyfikacji wyroku może być zezwolenie skazanemu na czasowe opuszczenie zakładu karnego, z zaliczeniem pobytu na wolności do okresu odbywanej kary.
Można zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta