Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Teoria naukowej bezsilności

20 lutego 1998 | Nauka i Technika | KK

EWOLUCJA

Dlaczego wymierają gatunki roślin i zwierząt

Teoria naukowej bezsilności

Jeżeli nawet 65 milionów lat temu upadek meteorytu na naszą planetę spowodował zagładę dinozaurów, to i tak wciąż pozostaje tajemnicą, dlaczego w ciągu ostatnich 600 milionów lat, w które nauka zdobyła stosunkowo dobry wgląd (życie liczy 3, 5 miliarda lat) wyginęło -- zdumiewająco gwałtownie lub zdumiewająco powoli, masowo bądź pojedyńczo -- tak wiele gatunków flory i fauny? Szacuje się, że w toku ewolucji wygasło ich od 5 do 50 miliardów. Czy jest możliwe, aby odpowiedź tkwiła w matematycznej teorii chaosu?

Apokaliptyczna chronologia

Wciągu ostatnich 600 milionów lat, paleontolodzy wyróżnili, według ich określenia, pięć okresów masowego wygasania gatunków. Pierwszy z nich wydarzył się 440 milionów lat temu, w geologicznym okresie zwanym ordowikiem; wygasło wówczas 60 proc. gatunków roślin i zwierząt, w tym 85 gatunków morskich.

Po raz drugi doszło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1315

Spis treści
Zamów abonament