Teoria naukowej bezsilności
EWOLUCJA
Dlaczego wymierają gatunki roślin i zwierząt
Teoria naukowej bezsilności
Jeżeli nawet 65 milionów lat temu upadek meteorytu na naszą planetę spowodował zagładę dinozaurów, to i tak wciąż pozostaje tajemnicą, dlaczego w ciągu ostatnich 600 milionów lat, w które nauka zdobyła stosunkowo dobry wgląd (życie liczy 3, 5 miliarda lat) wyginęło -- zdumiewająco gwałtownie lub zdumiewająco powoli, masowo bądź pojedyńczo -- tak wiele gatunków flory i fauny? Szacuje się, że w toku ewolucji wygasło ich od 5 do 50 miliardów. Czy jest możliwe, aby odpowiedź tkwiła w matematycznej teorii chaosu?
Apokaliptyczna chronologia
Wciągu ostatnich 600 milionów lat, paleontolodzy wyróżnili, według ich określenia, pięć okresów masowego wygasania gatunków. Pierwszy z nich wydarzył się 440 milionów lat temu, w geologicznym okresie zwanym ordowikiem; wygasło wówczas 60 proc. gatunków roślin i zwierząt, w tym 85 gatunków morskich.
Po raz drugi doszło...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta