Przeciw duchowi czasu
Ernst Jünger (1895 --1998)
Przeciw duchowi czasu
Z nim będę się starzał -- powiedział 29 marca ubiegłego roku niemiecki pisarz, filozof i eseista, Ernst Jünger o żółwiu, którego dostał wprezencie na urodziny. Piękne słowa, zważywszy, że były to 102 urodziny Jüngera. Które urodziny obchodził żółw, nie podano, ale wszystko w otoczeniu Jüngera wydawało się bezwieczne. Razem z pisarzem urodziny obchodziła jego papużka falista Felix, też sędziwa, bo 21-letnia.
W jedenaście miesięcy później, 17 lutego, Ernst Jünger zmarł w szpitalu w Reitlingen. Odszedł świadomy i niewygodny świadek najbardziej burzliwej epoki w dziejach Niemiec i Europy, z którym Niemcy nigdy nie potrafili sobie poradzić ani pogodzić i który poza granicami oceniany był znacznie sprawiedliwiej i nie bez szacunku.
Ernst Jünger jest najlepszym chyba przykładem na to, że ludzie mogą się zmieniać, że cnota przemiany wewnętrznej jest im dana -- jeśli tylko są zdolni do refleksji nad własnym życiem i nad zmieniającym się wokół światem -- i że ten dar otrzymują tylko nieliczni.
Jünger urodził się w 1895 roku w Heidelbergu. Jego ojciec był chemikiem, dzieckiem oświecenia, racjonalistą wierzącym w potęgę i zwycięstwo Rozumu. Ernst Jünger całym swoim życiem, całą twórczością, polemizował zpostawą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta