Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Granice ochrony życia i zdrowia

20 lutego 1998 | Prawo | LP

PRAWO KARNE

W nowym kodeksie

Granice ochrony życia i zdrowia

LECH K. PAPRZYCKI

Porównanie przepisów rozdziału XXI kodeksu karnego z 1969 r. i przepisów rozdziału XIX kodeksu z 1997 r. (dalej n. k. k. ), zatytułowanych "Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu", skłania przede wszystkim do zastanowienia, czy dość liczne zmiany dokonane w nowym kodeksie oznaczają szerszy, węższy, czy też nie zmieniony zakres ochrony tych wyjątkowych dóbr.

Jest to czwarty rozdział w części szczególnej (poprzednio trzeci) , ale teraz poprzedzony tylko określeniem przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości, wojennych (rozdział XVI) , przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (rozdział XVII) i przeciwko obronności (rozdział XVIII) . Nie jest to w żadnym razie swoista degradacja tej grupy przepisów ani wyraz stanowiska ustawodawcy, że ta kategoria dóbr wymaga mniejszej niż dotychczas ochrony w prawie karnym. Jeżeli do tego dodać zniesienie kary śmierci, to okaże się, że pełnej ochronie podlega także życie sprawcy nawet najcięższego przestępstwa.

Przepisy omawianego rozdziału chronią życie i zdrowie człowieka, choć -- co zresztą oczywiste -- k. k. nie określa, kim (czym) jest człowiek Spór o to, chyba nie do rozstrzygnięcia, toczy się w naukach pozaprawnych, gdzie nie można spodziewać się uzgodnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1315

Spis treści
Zamów abonament