Granice ochrony życia i zdrowia
PRAWO KARNE
W nowym kodeksie
Granice ochrony życia i zdrowia
LECH K. PAPRZYCKI
Porównanie przepisów rozdziału XXI kodeksu karnego z 1969 r. i przepisów rozdziału XIX kodeksu z 1997 r. (dalej n. k. k. ), zatytułowanych "Przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu", skłania przede wszystkim do zastanowienia, czy dość liczne zmiany dokonane w nowym kodeksie oznaczają szerszy, węższy, czy też nie zmieniony zakres ochrony tych wyjątkowych dóbr.
Jest to czwarty rozdział w części szczególnej (poprzednio trzeci) , ale teraz poprzedzony tylko określeniem przestępstw przeciwko pokojowi, ludzkości, wojennych (rozdział XVI) , przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (rozdział XVII) i przeciwko obronności (rozdział XVIII) . Nie jest to w żadnym razie swoista degradacja tej grupy przepisów ani wyraz stanowiska ustawodawcy, że ta kategoria dóbr wymaga mniejszej niż dotychczas ochrony w prawie karnym. Jeżeli do tego dodać zniesienie kary śmierci, to okaże się, że pełnej ochronie podlega także życie sprawcy nawet najcięższego przestępstwa.
Przepisy omawianego rozdziału chronią życie i zdrowie człowieka, choć -- co zresztą oczywiste -- k. k. nie określa, kim (czym) jest człowiek Spór o to, chyba nie do rozstrzygnięcia, toczy się w naukach pozaprawnych, gdzie nie można spodziewać się uzgodnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta