Czy AWS dotrzyma słowa
Nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym
Czy AWS dotrzyma słowa
KRZYSZTOF BUKIEL
Protest lekarzy był jednym z ważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w naszym kraju. Lekarze protestowali przeciwko fatalnej kondycji służby zdrowia i przeciwko propozycji jej reformy autorstwa koalicji SLD -- PSL. Główne założenia tej reformy zostały zawarte w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, która ostatecznie została przyjęta przez parlament ubiegłej kadencji i podpisana przez prezydenta.
Nie zyskał poparcia parlamentu projekt ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, którego autorem była Społeczna Komisja Zdrowia przy NSZZ "Solidarność". Właśnie ten projekt poparli natomiast lekarze. Oba projekty z pozoru są do siebie bardzo podobne. Różnic między nimi rzeczywiście jest niewiele, ale są to różnice niezwykle ważne. Przypomnijmy je. Projekt solidarnościowy w odróżnieniu od projektu SLD -- PSL przewidywał następujące rozwiązania:
Możliwość realizacji powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego także przez inne niż kasy chorych instytucje ubezpieczeniowe. Jest to ważna zasada likwidująca monopol jednego płatnika za usługi medyczne. Konkurencja miała być najlepszym zabezpieczeniem przed nieuzasadnionym wzrostem kosztów ubezpieczenia. Rozwiązanie to miało obowiązywać po trzech latach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta