Zasadyrestrukturyzacji sektorów problemowych
Restrukturyzować należy jedynie te przedsiębiorstwa, które potencjalnie mogą radzić sobie na rynku. Pozostałe należy likwidować.
Zasadyrestrukturyzacji sektorów problemowych
JAN MACIEJA
Wprowadzenie naszego kraju na tory szybkiego, zorientowanego na eksport wzrostu gospodarczego wymaga zmiany relacji między polityką fiskalną i monetarną (policy mix) . Znaczniejsze utwardzenie polityki fiskalnej doprowadziłoby do równowagi lub nadwyżki budżetowej.
Nadwyżka budżetowa, redukując sprzedaż rządowych papierów dłużnych, obniżyłaby stopę procentową (obecnie zwrot na zakupie średnioterminowych papierów dłużnych rządu polskiego jest dwukrotnie wyższy niż na zakupie podobnych papierów dłużnych rządu USA) , przyczyniając się do wzrostu inwestycji długookresowych i spadku napływu kapitału spekulacyjnego. Zmniejszony napływ kapitału spekulacyjnego redukowałby popyt na złotówkę, zapobiegając jej aprecjacji. Ukształtowałaby się trwała tendencja deprecjacji złotówki, podnosząca ceny w imporcie, a jednocześnie konkurencyjność krajowych podmiotów gospodarczych. Na długą metę bez spadku stopy procentowej NBP nie potrafi przeciwstawić się wzrostowi aprecjacji złotego. Utwardzenie polityki fiskalnej doprowadzającej do nadwyżki budżetowej pozwoliłoby na prowadzenie racjonalnie miękkiej polityki monetarnej, obniżającej stopę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta