Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biblioteka Rzeczypospolitej Załuskich Zwana

24 lutego 1998 | Kultura | TS

Biblioteka Rzeczypospolitej Załuskich Zwana

Siedemdziesięciolecie powołania do życia Biblioteki Narodowej (24 lutego 1928 r. ) zostało uświetnione otwieraną dziś w jej gmachu przy al. Niepodległości wystawą "Biblioteka Załuskich. Corona urbis et orbis". W sierpniu ubiegłego roku minęło 250 lat od otwarcia Biblioteki Załuskich -- pierwszej publicznej biblioteki w Polsce. Miała ona około 400 tys. starych druków i 12 tys. rękopisów. Po grabieży dokonanej przez Rosjan w 1795 r. i spaleniu w 1944 r. przez Niemców odzyskanej części zbiorów, zachowało się w Polsce zaledwie 2 tysiące rękopisów i 3 tysiące starych druków pochodzących z książnicy Załuskich.

Biblioteka Załuskich powstała w 1747 r. z księgozbiorów dwóch braci: Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich.

-- Przez wiele lat uważano, że to Józef Andrzej był główną postacią Biblioteki Załuskich. Żył dłużej, pisał więcej, kupował książki. Ale to Andrzej Stanisław dał pierwszy impuls do założenia biblioteki publicznej. Zamierzał założyć ją już w latach 20. XVIII wieku, gdy był biskupem w Płocku. To on dał Bibliotece Załuskich podstawy finansowe, zakupił dla niej pałac Daniłowiczowski w Warszawie i kazał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1318

Spis treści
Zamów abonament