Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyjmowanie poręczeń cywilnych

24 lutego 1998 | Prawo | MT

Windykacja uproszczona

Przyjmowanie poręczeń cywilnych

MAREK TARKOWSKI

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. -- Prawo bankowe niewątpliwie wprowadziła wiele istotnych zmian mających wpływ na wykonywanie czynności bankowych przez wszystkie banki, których działalność reguluje. Są to często zmiany porządkujące, lecz ostatecznie budzą kontrowersje i nieporozumienia.

Dotyczą one w szczególności instytucji poręczenia cywilnego, którą bez żadnych problemów stosowano na podstawie uchylonej ustawy z 31 stycznia 1989 r. -- Prawo bankowe. Nowe prawo bankowe jednak, według niektórych ocen, istotnie ograniczyło możliwości prowadzenia windykacji wobec poręczyciela (art. 96 i 97 nowej ustawy) .

Szczegółowa analiza nowego prawa bankowego wskazuje, że problematyka poręczenia cywilnego staje się aktualna co najmniej w trzech jego odrębnych segmentach. Art. 5 wymieniajakojednązczynności, która będzie uznana przez inne ustawy za czynność bankową, "udzielanie poręczeń cywilnych".

Brak jednak dodatkowego stwierdzenia, że banki mogą także wykonywać czynności uznawane za czynności bankowe w postaci "przyjmowania poręczeń cywilnych", jak to czyni na przykład ustawa z 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej, która w art. 5 wyraźnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1318

Spis treści
Zamów abonament