Trzynaście wielkich koncernów w kolejce po akcje
Firmy paliwowe muszą się podporządkować programom wspólnym dla całego sektora
Trzynaście wielkich koncernów w kolejce po akcje
Sektor naftowy uznawany jest za strategiczną branżę polskiej gospodarki. Firmy tego sektora zatrudniają ok. 20 tys. osób i dostarczają budżetowi ok. 10 proc. dochodów. Branża jest też uznawana za najbogatszą w kraju. Mimo to proces jej restrukturyzacji i prywatyzacji trwa już ponad 5 lat. Wszystko wskazuje, że dopiero w tym roku uda się przełamać impas i przyspieszyć prywatyzację. Jej powodzenie w dużej mierze będzie jednak zależało od tego, jak stanowcze i konsekwentne w podejmowaniu decyzji będzie Ministerstwo Skarbu Państwa.
Głównym założeniem programu restrukturyzacji tego sektora gospodarczego jest stworzenie w Polsce dwóch konkurujących ze sobą ośrodków naftowych skupionych wokół Petrochemii Płock SA i CPN SA oraz wokół Rafinerii Gdańskiej SA. Obie grupy mają uzyskać bezpośredni dostęp do paliwowego rynku hurtowego i detalicznego. Według założeń Ministerstwa Skarbu Państwa stanie się to możliwe dzięki utworzeniu w ramach Nafty Polskiej koncernu logistycznego, który będzie gwarantował dostęp do baz paliwowych i rurociągów. Natomiast dostęp do rynku detalicznego ma być zagwarantowany poprzez połączenie Płocka z CPN oraz przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta